Ubytek oczodołu

Pacjent: wiek 32 l.
Badanie z dnia: 17.08.2022
Badanie wykonano na aparacie: Carestream CS 9600
Parametry techniczne badania: 120kV, 5mA, 24s

OPIS BADANIA

CBCT części twarzowej czaszki

Zatoki przynosowe

Przyścienne zgrubienia błony śluzowej gr. do 5 mm w zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej oraz w okolicy ujścia lewej zatoki czołowej z upośledzeniem jego drożności.

Poza tym zatoki przynosowe powietrzne, rozbudowane. Pozostałe kompleksy ujściowo-przewodowe drożne.

Niewielkie lewoboczne skrzywienie przegrody nosowej z wytworzeniem ostrogi kostnej na poziomie małżowiny nosowej dolnej.

Odmiany anatomiczne w postaci: obecności dodatkowej obszernej komórki sitowej podoczodołowej (Hallera) po stronie lewej, częściowej przegrody pionowej w lewej zatoce szczękowej oraz upowietrznienia części blaszkowych małżowin nosowych środkowych.

Rozbudowane zatoki klinowe (typ siodłowy). Zachyłek boczny lewej zatoki wpukla się w przyległą część skrzydła większego kości klinowej oraz do wyrostka skrzydłowego. Protruzja kanałów Vidiana do światła zatoki klinowej lewej.

Kostniak przy ścianie przyśrodkowej lewej zatoki klinowej o wym. 4,5x5,5x4 mm.

Po stronie prawej w przyśrodkowej części ściany dolnej oczodołu widoczny ubytek kostny na obszarze o wym. 6x10 mm z wpuklaniem tkanki tłuszczowej wewnątrzoczodołowej do zatoki szczękowej na ok. 5 mm w okolicy jej ujścia.

Po stronie lewej widoczne ścieńczenie, uwypuklenie ściany i możliwe odcinkowe ubytki w ścianie przyśrodkowej oczodołu z wpuklaniem tkanki tłuszczowej wewnątrzoczodołowej do sitowia na ok. 4 mm na obszarze o orientacyjnym wym. 17x21 mm.
W zakresie dostępnym ocenie jamy bębenkowe, sutkowe i komórki
sutkowe powietrzne.
Wróć do przypadków
Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone