Tomografia zatok – pacjent ze zmianami okołowierzchołkowymi

Pacjent: wiek 21 l.
Badanie z dnia: 17.04.2018r.
Badanie wykonano na aparacie: Kodak CS 9300
Parametry techniczne badania: 85kV, 5mA, 11,26S

OPIS BADANIA (TOMOGRAFIA ZATOK)

Kostna przegroda nosowa prawa – prosta.
Przewody nosowe niedrożne po stronie prawej. W prawej zatoce szczękowej widoczne pogrubienie błony śluzowej do połowy jej wysokości w zachyłku zębodołowym oraz przyścienne, liniowe zgrubienia 3-6 mm na ścianie przyśrodkowej i bocznej. Kompleks ujściowo-przewodowy po stronie prawej niedrożny. Komórki sitowe przednie, środkowe i tylne – niepowietrzne.
Zatoka czołowa zacieniona po stronie prawej. Prawy przedział zatoki klinowej zacieniony.
Po stronie lewej przyścienne zgrubienia błony śluzowej w świetle zatoki szczękowej. Kompleks ujściowo-przewodowy drożny. Zacienienie obserwowane w komórkach sitowia w odcinku przednim. Pozostałe zatoki po stronie lewej – normogram.
Zęby

W zębach 14, 15, 16, 17 widoczne głębokie wypełnienia stomatologiczne. Przy wierzchołkach korzeni zębów 14, 15 widoczne zmiany okołowierzchołkowe mogące sugerować toczący się stan zapalny w tej okolicy. Zmiany przy ww zębach rozprzestrzeniają się na obszar kości pomiędzy korzeniami.
Korzenie zębów 16, 17 maja kontakt ze światłem zatoki szczękowej. Wokół wierzchołków korzeni zęba 16 można zaobserwować poszerzenia ozębnej.
Po stronie lewej rozległe wypełnienia w zębach 24 (poszerzona ozębna okołowierzchołkowa) oraz w 26, 27. Wierzchołki korzeni 26, 27 mają kontakt ze światłem zatoki. Błona Schnejdera w zachyłku zębodołowym poszerzona na odcinku 25 do 27.

Fotografie szczegółowe

Wróć do przypadków
Diagdent - Pracownie Radiologii Stomatologicznej i Laryngologicznej
Akceptujemy:

Diagdent w social mediach:
© Diagdent - Wszelkie prawa zastrzeżone